Convall Spatzier se narodil 6. ledna 1847 v Krnově (tehdy Jägerndorf) v rodině lékárníka Johanna Spatziera. Ten provozoval v Krnově lékárnu (dnes Hlavní náměstí 103/30), jejíž počátky sahají až do 16. století a kromě toho se také zajímal o historii a přírodovědu. Ze svých soukromých sbírek předal některé listiny a vzácné předměty městu a vznikl tak základ vhodný pro založení městského muzea, které bylo zřízeno roku 1882 ve dvou místnostech nové reálky.
Convall ve své práci i ve svých zálibách pokračoval ve šlépějích otce. Vystudoval gymnázium v Opavě a v Moravské Třebové a farmaceutického vzdělání dosáhl na Vídeňské univerzitě, kde také roku 1870 získal doktorát v oboru chemie. Roku 1883 převzal po otci lékárnu „U bílého anděla“ a nadále se snažil rozšiřovat otcovy sbírky včetně archeologických nálezů, které byly získány z vykopávek na Cvilíně. Jelikož tehdejší sbírky byly nevhodně uloženy, navrhl Convall jejich rozdělení a dal tak podnět k založení živnostenského muzea (vzniklo roku 1895). Později obě muzea (městské a živnostenské) splynula v jedno.
Na konci 19. století si Convall splnil svůj veliký sen a vydal se na cestu kolem světa. V roce 1898 cestu započal a o rok později se stal v Číně přímým svědkem boxerského povstání, čímž se dostal do poměrně vážného nebezpečí. Nakonec zde však získal hodně přátel a přivezl zpátky do Krnova velké množství uměleckých, řemeslných a historických exponátů. Nejcennější byl rozsáhlý soubor starého čínského porcelánu, který byl považován za natolik cenný a jedinečný, že byl po roce 1950 převezen do Prahy. Po návratu z Číny vysadil na zahradě svého domu jinan dvoulaločný, který si z Číny přivezl a který lze najít v Krnově dodnes na Vodní ulici.
Jeho cesta, při níž navštívil desítky dalších zemí, pokračovala dál. Ve Spojených státech amerických se osobně seznámil s vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem a nějaký čas u něj dokonce pobýval. Po návratu z ciziny publikoval o historii Krnova řadu článků. Zpracoval také monografii poutního místa na Cvilíně a podrobnou historii tamního kostela.
Svou pestrobarevnou životní pouť ukončil Convall Spatzier náhle ve svých 56 letech. Jako náruživého turistu jej dne 21. května roku 1903 zastihla v lesích nad Dlouhou Vodou srdeční slabost, které na místě podlehl. Tělo bylo převezeno do Krnova, kde je Convall Spatzier také pohřben. V místě, kde významný krnovský rodák vydechl naposledy, stojí dodnes kamenný kříž. Pamětní deska a podstavec nesou následující nápisy:
Zur bleibenden Erinnerung an den, am 21. mai 1903 an deieser Stelle plötzlich vom Tode ereilten, Herrn Dr Convall Spatzier
Apotheker u. Gemeinderat von Jägerndorf
Ehre zeinem Andenken!
Gewidmet von seinen tieftrauernden Schwestern
(překlad: Na věčnou vzpomínku pana Dr. Convalla Spatziera, jehož na tomto místě náhle zastihla smrt 21. května 1903. Lékárník a obecní rada v Krnově. Čest jeho památce! Věnují jeho hluboce zarmoucené sestry).
Na pravé straně podstavce (při čelním pohledu) je pravděpodobný podpis kameníka:
Böhm, Jägerndorf.
Památník stojí při staré poutní cestě vedoucí z města Město Albrechtice přes Valštejn a Ztracenou Vodu k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné nad Zlatými Horami. Na počátku sedmdesátých let 20. století byl památník vyvrácen traktorem při vyklizování dříví. Z iniciativy Ing. Františka Sosíka, revírníka na Dlouhé Vodě, památník restauroval Jiří Formánek z Města Albrechtice se svou manželkou a synem Jiřím v květnu roku 1998. Při umístění památníku na původní místo dne 30. května 1998 pomáhali zaměstnanci státního podniku Lesy ČR (František Sosík, Milan Košulič), zaměstnanci akciové společnosti TILIA LDS, a.s., Město Albrechtice (Rostislav Kurfürst, Rostislav Benek, Vladimír Janošec, Martin Krpec) a student Střední lesnické školy v Hranicích (Karel Chvistek). Úpravu okolí a oplocení provedl Radim Antel z Třemešné.
Historii místa připomíná starší informační tabule vsazena do kmene v těsné blízkosti památníku. Přibližné souřadnice místa: 50.2063319N, 17.4416817E.
Robert Kořínek a Květoslava Kukelková
V článku byly použity informace z „Návrhu na vyhlášení památného stromu pro městský úřad Krnov, autor Květoslava Kukelková, dopis ze dne 14. 4. 2016, 9 stran“.