Obyvatelstvo

Valštejn se svými osadami Velký a Malý Valštejn a Ztracená Voda býval v minulosti obcí s výhradně německým obyvatelstvem. Vývoj počtu obyvatel během posledních dvou set let je v mnohém stejný jako u dalších podobných obcí českého, resp. slezského pohraničí.

Podle Retrospektivního lexikonu obcí ČSSR z roku 1978 žilo v obci v roce 1850 více než tisíc obyvatel – přesněji 1 070. Hned tento první údaj je určitým milníkem, neboť od té doby počet obyvatel, až na drobné výjimky, v podstatě nepřetržitě klesal. Již o 19 let později bylo v obci evidováno pouze 895, jak se tehdy často říkalo, duší a stálo zde 127 domů. Další vývoj do roku 1930 uvádí následující tabulka.

VT_10_Tabulka_01Počet Valštejňanů se v tomto období, na rozdíl od počtu budov, neustále snižoval. U stavení je dobré si všimnout, že v prvním desetiletí 20. století se i přes úbytek obyvatel zvýšil počet stavení o 14.

Další zajímavé informace lze vyčíst ze Statistického lexikonu obcí na Moravě a ve Slezsku z roku 1924. Ten uvádí, že v obci tehdy žilo více žen než mužů –  v poměru 278 žen a 264 mužů. Tento rozdíl byl dán zejména osadou Ztracená Voda (86 žen, 70 mužů), zatímco na Malém Valštejně byla situace opačná (27 žen, 30 mužů). V převaze byly rovněž osoby římskokatolického vyznání. Těch se zde nacházelo 535, zatímco evangelíků pouze 7. Za zmínku rovněž stojí údaj, který trochu upřesňuje úvodní tvrzení o výhradně německém obyvatelstvu. Podle údajů z roku 1924 žil v obci (přesněji v osadě Velký Valštejn) oficiálně jeden člověk s jinou národností než z tehdy uznávaných národností československých státních příslušníků (československá, německá, židovská).

Po vysídlení obce po druhé světové válce docházelo jen velmi pozvolna k jejímu novému osídlování. V roce 1950 uvádějí statistiky 44 obyvatel a stále ještě vysoký počet domů – 129. Následná řízená likvidace původních obydlí však způsobila, že v roce 1970 zde evidence uvádí již pouhých 16 stavení.

Šestnáct let po skončení druhé světové války signalizoval počet obyvatel na Valštejně určitou naději na relativně slušné osídlení – v roce 1961 to bylo 130 obyvatel. Další roky však jasně naznačují, že tento trend vzal brzo za své a lidé Valštejn zase rychle opouštěli. Vše uvádí následující tabulka. Při posledním sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 žilo na Valštejně 31 trvale žijících osadníků.

VT_10_Tabulka_02NEWOd sedmdesátých let 20. století začali obyvatelstvo ve valštejnských údolích doplňovat rekreanti. Ti zde sice trávili a dodnes tráví převážně jen čas o víkendech případně dovolených, nicméně do života Valštejna postupně významně zasáhli. Jejich počty nejsou oficiálně evidovány a případné odhady by byly spíše spekulativní.

Život Valštejňanů v různých dobách přibližuje ve stručnosti fotogalerie.

Robert Kořínek

Příspěvek byl publikován v rubrice Valštejnská toulání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.